Tatuaż jako medium – znaczenie popularnych wzorów

Ludzie dorastający i adaptujący się do nowej rzeczywistości w latach dwutysięcznych stronią raczej od symboliki, niosącej często ukryte znaczenie, czy potrzeby własnej interpretacji świata. Dzisiaj, w erze nieustannej digitalizacji, pierwsze skrzypce w komunikowaniu grają cechy szybkości, zwięzłości i monotematyczności, wobec czego rola tatuażu jako kanału komunikacyjnego ma zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Czynnikami decydującymi w wyborze najlepszego wzoru na tatuaż jest często nie chęć wyrażenie siebie bądź podkreślenia naszej roli w społeczeństwie, a poczucie mody czy sentymentu. Wyplenia to pierwotne znaczenie tatuażu, który niegdyś pełnił istotną funkcję w przekazie informacji. W społeczeństwie nie brak jednak ludzi nieświadomych kontekstu powstania niektórych, wydawać by się mogło, kultowych już wzorów. Powielanie schematów, symboli oderwanych od kontekstu, ma także pozytywną stronę – znaczenie, wymagające odkrycia na nowo, jest swego rodzaju niespodzianką i może zapoczątkować odkrycie nowych pasji.

Rola tatuaży przestępczych

Pierwsza konfrontacja rodziny, szczególnie tej starszej, z pomysłem wykonania tatuażu, często wiąże się z zarzutem wstąpienia do grupy przestępczej. Nie jest to jednak obawa nieuzasadniona ze względu na szczególne znaczenie tatuaży przestępczych w rozwoju sztuki na ciele. W końcu nawet od niegdysiejszych bandytów zdarza nam się czerpać inspiracje. Chwalenie się osiągnięciami w formie tatuażu ma w gruncie rzeczy takie samo znaczenie, co w przypadku przestępców tatuowanie dokonanych zbrodni. Niepozornie wyglądające kropki czy kreski na określonych partiach ciała też nie są wymysłem współczesnej mody, a jedynie efektem wieloletniej popularyzacji, zacierającej ich pierwotne znaczenie, związane z resztą z podkreśleniem miejsca w hierarchii.

Kontekst mitologiczny

Nawet wiedza o tym, jakich tatuaży unikać ze względu na konotacje z grupami przestępczymi, nie uchroni nas przed popełnieniem tatuażowego faux pas, w końcu znajomość symboli ma tutaj wcale nie mniejsze znaczenie.  W komunikacji zdarzają się również wyrażenia abstrakcyjne, nie mające swojej rzeczywistej postaci, a ich znaczenie determinują jedynie alegorie i skojarzenia, odwołując się przy tym często do kontekstu mitologicznego, a ich jak wiadomo jest wiele. Problem właściwie nas nie dotyczy, o ile w pierwszej kolejności wybieramy znaczenie, a potem szukamy najbardziej właściwego symbolu. Odwrotne działanie może doprowadzić jednak do sytuacji, w której nasze ciało zdobione będzie przez pentagram, swastykę, głowę kozła, czy odwrócony krzyż – a ich znaczenie może zostać odebrane negatywnie przez resztę społeczeństwa.

Ukryte znaczenie

Co jednak jeśli znaczenie tatuażu nie wynika stricte z jego symboliki, a raczej z czynników pokrewnych? W końcu przy wyborze odpowiedniego wzoru nie mniejsze znaczenie ma jego wielkość, kolorystyka i miejsce, w którym decydujemy się go wykonać, na co prawdopodobnie najliczniej zwracają uwagę przedstawiciele ruchu body positive, którzy tatuaż traktują jako narzędzie akceptacji własnego ciała. Ma on w końcu zdolność do przykrywania nawet najbardziej niewdzięcznych blizn i przebarwień, odciągania uwagi od niedoskonałości i poprawiania samooceny. Jednak niemniej istotnym czynnikiem akceptacji samego siebie, jest swoboda psychiczna, której znaczenie wybrzmiało dość dosadnie w popularnym swego czasu trendzie – tatuowaniu średnika, symbolu przezwyciężenia problemów psychicznych, na nadgarstku.

Symbol popkultury

W przeciwieństwie do powyższych przykładów, dużo mniejszą odpowiedzialnością obarczone jest znaczenie popkulturowe. Wybierając wzór nawiązujący tematyką do kultury masowej: filmów, seriali, książek czy muzyki, narażamy się co najwyżej na niegroźne ośmieszenie, wynikające z nieznajomości treści. Znaczenie interesujących nas cytatów, logotypów czy atrybutów charakterystycznych dla poszczególnych produkcji, jest powszechnie dostępne w internecie, nic więc nie stoi na przeszkodzie by osobiście poznać znaczenie wzorów wyjątkowo modnych w ostatnim czasie, poszerzając jednocześnie swoją znajomość kultury.Tatuażom nawiązującym do twórczości szczególnie bliskiej naszemu sercu, często zupełnie nieświadomie nadajemy szczególne znaczenie – oddanie hołdu twórcy.


 

Znaczenie tatuażu ukryte w znaku interpunkcyjnymŹródło: Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *